Henning Mankell “Itaalia kingad”

Itaalia kingad“Itaalia kingi” tahtsin osta. Puhtalt sellepärast, et kui Wallanderid juba on, olgu siis “Itaalia kingad” ka, kuigi Wallanderiga pole tal peale autori pistmist. See pole isegi krimka, aga mind huvitas, kuidas Mankellil millegi muu kui Wallanderi ja krimkadega on.

Läksin poodi ja hoidsin “Itaalia kingi” mõnda aega nõutult käes. Üle 20 euro pehmekaanelise õhukese (veidi üle 200 lehekülje) tundus mulle siiski kuulmatu röövimisena ja minust ta sinna jäi. Panin end raamatukogus järjekorda.

Ma ei ole päris kindel, aga tundus, et ootasin paar kuud.

Tagantjärele on hea meel, et ei ostnud. Iseenesest pole raamatul midagi viga. Üks järjekordne versioon sellest, kuidas minevik inimese kätte saab – ühel heal päeval (seekord) seisab ta jääl vana naisena. Käimisraamiga naisena, kui päris täpne olla. See on üsna mõjuv, edasi on huvitav ja isegi liigutav, aga midagi jääks nagu puudu. Võimalik, et keel. Mitte et sellelgi midagi väga viga oleks, kena keel, kriminaalromaanide autori kohta isegi väga kena, aga “Itaalia kingade” taolise raamatu jaoks jääks nagu natuke väheks. See pole kindlasti sellises keeles raamat, mis võiks olla riiulis, et teda aeg-ajalt lehitseda.

Võimalik, et “Itaalia kingad” oleks mõjuvam filmina. Vähemalt nii ma lugemise ajal mõtlesin. Saaks puudujääva teiste vahenditega tasa teha. Mõni raamat peab ilmtingimata olema raamat. “Itaalia kingad” ilmtingimata ei pea.

Wallanderitega ühendab “Itaalia kingi” kurbus – selline kõige aluseks olev vaikne ja alandlik kurbus, millest ei ole pääsu, ei peagi olema, tõdemus, et väga kaugele keegi ei jõua, kuhugi ikka, aga kindlasti mitte sinna, kuhu on tahetud, ja kui jõuabki, siis vahet pole. Mankelli kurbus balansseerib alati kusagil lohutava ja frustreeriva piiril. “Itaalia kingades” on see pigem lohutav.

“Seega muutuvas maailmas on alati midagi jäävat,” ütlesin ma. “Alati istub  üks vana naine õunapuu all pingil ja külmetab.”

See paneb mõtlema, kas see maailm nii väga muutubki.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s