Ransom Riggs “Tontide linn”

Tontide linn“Tontide linn” on “Miss Peregrine´i” lugude teine osa, seikluslikum, eepilisem, vähem filosoofiline, samas üha rohkem ja rohkem üks korralik Bildungsroman – Jacob juurdleb põhjalikult selle üle, kas otsus lahkuda oma ajast ja jääda ebaharilike lastega, on õige või mitte. Seda enam, et ebaharilikel lastel ei ole valikuvõimalust, temal aga (esialgu veel) on, nagu oli vanaisa Portmanilgi. Ja vanaisa Portman valis elu (ning vananemise) tavamaailmas.

Jacob – vastuoksa ühe lasteraamatu seaduspäradele – valib tavamaailma. Seaduspäraselt aga ei õnnestu tal sinna tagasi pöörduda. Vähemalt – mitte veel – selles raamatus.

Aja(loo) kohta on ka huvitavat. Ajasilmustes rändav kamp ei saa ajalugu kuidagi muuta, sest… see parandab end ise. “Tontide linn” kummutab igasuguse liblikatiivaefekti – minevikku rändaja võib teha mida iganes, tulevikku ta muuta ei saa. Ka põimub “Tontide linn” juba rohkem Teise maailmasõjaga, ajaga, kus kasvas üles (juudist) vanaisa Portman, kelle jutustatud (tondi) lugusid peeti (ja pidas ka Jacob) lapsepõlves üle elatu (kõver)peegelduseks. Meenutab Narnia-lugusid.

Võib-olla (õige natuke) nõrgem kui esimene osa, aga otse midagi ette heita nagu ka ei ole. Veel terve hulk kummastavaid mustvalgeid fotosid.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s