Colin Dexter “Last seen wearing”

Colin-dexter-last-seen-wearingTundub imelik lugemisvara, eks? Kõik on ju Morse’i filme – nii vanu, uusi kui ka kõige uuemaid – näinud. Ja krimka puhul pole ju mõtet lugeda midagi, mille lõppu sa võib-olla tead. Tegelikult on Dexteri krimkad osutunud õige mõnusaks üllatuseks (aitäh, Aivar, soovituse eest). Need on atmosfääri ja tegelaste iseloomu poolest piisavalt erinevad filmidest.

Oxfordi politseiinspektor Morse ja tema abiline Lewis saavad ülesandeks uurida paari aasta tagust kadunud tütarlapse juhtumit. Esialgu on Morse tõrges – tüdrukutel on ikka kombeks vanematega riidu minna ja Londonisse kaduda. Selle juhtumi puhul paistab asi kindlasti nii olevat, sest üks pensionile jäänud kolleeg oli võtnud selle kadumise lahendamise enda südameasjaks ja lõpuks olid vanemad oma tütrelt isegi kirja saanud, milles see kinnitas, et temaga on kõik hästi ja pole vaja teda otsida. Aga kohe pärast kirja saab vana politseinik Londonist tulles liiklusõnnetuses surma.

Morse võtab pähe, et tüdruk on surnud ja tegemist on mõrvaga. Tõendeid ei paista tal olevat.

Filmides – mis on samuti väga head – on Morse vana ja tark härrasmees, kes sõidab stiilse vana autoga ja kuulab vabal ajal ooperit. Ristsõnade lahendamine ja õlu paistavad lihtsalt paar juhuslikku harrastust, mida ta tavainimestega jagab. Noor inspektor Morse on filmides lausa pühak, surmtõsine noormees, kelle ainus puudus on tema veatus. Raamatu-Morse on hoopis lihtsam mees, kes joob päris palju ja on õnnetu, et tal pole naist. Ta on ka noorem, umbes 45. Nii kipub ta peaaegu iga noort uurimisalust lausa kiimaselt vaatama ja istub hea meelega stripiklubis.

Aga ainult tegelaste ja atmosfääri pealt head krimkat ei saa. Põhiline on hea mõistatus, mille kallal ka lugeja saab aju ragistada. Dexteril tuleb see raamatutes väga hästi välja. Nii Morse kui ka Lewis saavad mitu korda raamatu jooksul võimaluse oma järjest muutuvaid teooriaid seletada. Peaaegu iga kord ma mõtlesin, et vau, see on kurat ju geniaalne. Ja mitu korda tuli hiljem välja, et tegemist ei ole kaugeltki lõpliku seletusega, kuigi iseenesest tundus väljapakutud lahendus väga nutikas. Kehvem krimikirjanik oleks ühest Dexteri romaanist saanud mitu raamatut kirjutada. Kui muidu on Morse tavaline mees, siis tööd tehes hakkab ta konstrueerima hämmastavaid ja põhjendamatult keerulisi teooriaid, mis võivad, aga ei pruugi tõeks osutada. Näiteks Morse’i loogika, mille järgi kadunud neiu kiri mitte ei tõestanud tema elusolemist, vaid hoopis surma. Pärast seda ma panin raamatu lihtsalt mõneks minutiks kõrvale ja lasin sellel kohal mõjuda. Lasin ennast täiesti ninapidi vedada ühest ekslikust lahendusest. Ja kui juhtum lõpuks selgeks sai, pidin tunnistama, et polnud absoluutselt osanud sellist lahendust oodata.

Selle blogi põhjal võib paista, et ma ei ole krimkalugeja. Olen küll, aga neid ei satu millegipärast mulle väga tihti ette. Dexteri omi peaks kindlasti veel lugema.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s