Ursula K. Le Guin “Ilmajäetud. Mitmeti mõistetav utoopia”

ilmajaetud Õnneks ei pea Ursula Le Guini eestlastele tutvustama, sest tema “Pimeduse pahem käsi” ilmus vene ajal Mirabilias ja järelikult kõik lugejad eestlased nooremast keskeast ülespoole teavad teda.

“Ilmajäetute” tegevus toimub samas universumis suhteliselt nurgatagusel planeedil Urras ja selle Anarrese nimelisel kuul. Peategelane füüsik Shevek jätab raamatu alguses anarho-sündikalistliku Anarrese ühiskonna ja sõidab esimese anarreslasena 150 aasta jooksul Urrasele, kust nad kunagi kuule kupatati. Urrase kaks kõige võimsamat riiki on Nõukogude Liidu sarnane Thu ja USA analoog, kapitalistlik A-Io. Esialgu on Shevekil suu ammuli, nähes, kuidas kapitalistid tema jaoks ennenägematut heaolu naudivad, aga ta ei ole oma kodumaa anarhistlikke väärtusi seepärast veel kõrvale heitnud. Ja urraslaste motiivid Sheveki kostitamisel pole kaugeltki omakasupüüdmatud.

Lugu pole siin muidugi eriti tähtis, vaid vahend, millega luua pilt Anarrese ühiskonnast, kus pole omandit ja valitsust, kuid kahjuks ka mitte tõelist vabadust, sest seda piiravad kusagil süsteemis peituvad kallutatud jõud. Hädadele vaatamata paistavad Anarrese inimesed oma ühiskonnakorraldusse uskuvat.

Suur osa ulmekaid on piinlikult infantiilsed. “Dispossessed” igatahes vastandub neile heas mõttes, see on täiskasvanulik mõtisklus meie omast teistsuguse ühiskonnakorralduse elujõulisuse üle (isegi kui nõukogude ühiskonda seestpoolt näinud inimesed Le Guiniga kõiges nõus ei ole). Kindlasti möödunud aastal eesti keeles ilmunud ulmekate paremiku hulgas.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s