David G. Hartwell “Year’s Best SF”

YearsBestSF1(paperback)Aastatuhande alguses läks mul inglise keeles lugemine üsna vaevaliselt, aga himu ulmet lugeda oli suur ja nii ma neid võõrkeelseid ulmekaid vaevaliselt läbi närisin. Üks neist oli 1996. aastal ilmunud toimetaja David G. Hartwelli “Year’s Best SF” ja erinevalt mitmest teisest oli osa selle lugudest mul siiani meeles. Hiljem läks see kogumik kaduma, ju laenasin kellelegi. Jäi nostalgia. Kui nüüd nägin, et Amazon müüb selle kogumiku e-raamatu versiooni umbes ühe euroga, ei kõhelnud ma küll hetkekski. Muide, see sooduspakkumine oli jõus veel paar päeva tagasi,

Kõigist lugudest ma esimesel lugemisel ilmselt päris hästi aru ei saanud, aga kustumatu mulje jätsid James Patrick Kelly “Think like a Dinosaur” ja Robert Silverbergi “Hot Times in Magma City”, natuke vähemal määral ka Gene Wolfe’i “The Ziggurat”. Ülelugemise järgselt peab tõdema, et need olidki selle kogumiku kõige paremad lood.

Kogumiku avalugu on Kelly oma ja see on vist selle mehe omadest siiani kuulsaim. Lugu võitis ka 1995. aastal parima jutu Hugo. Inimesed on läbikäimises intelligentse reptiilse rassiga, kes aga kahtleb, kas meie, inimesed oleme ikka piisavalt tsiviliseeritud. Äkki me oleme liiga emotsionaalsed, liiga pehmod ja ei mõista piisavalt väärtustada tasakaalu printsiipi.

Planeetidevaheline liikumine käib läbi reptiilide siirdamisseadme, mis loob saadetavast olendist sihtpunkti täpse koopia. Maha jääb originaal, millel ei lasta üles tõustagi, vaid likvideeritakse kohe, kui on teada, et koopia on tervena sihtpunktis. Seegi on juba küllalt reptiililik lahendus, aga inimestel pole ka paremat asemele pakkuda. Aga mida teha, kui koopiat kohe ei likvideerita? See lugu mõjus ka üle lugedes nagu kopsikutäis külma vett.

Silverbergi lugu polegi nagu Silverbergi lugu. Los Angeles on lähitulevikus muutunud seismiliselt eriti aktiivseks ja pea iga päev purskab kusagilt maa seest laavat välja. Ega inimesed seepärast linnast lahkunud ole. Laava ja tulekahjudega võitlemiseks on kõik seadusega pahuksisse läinud kodanikud suunatud mitte vanglasse, vaid ühiskondlikult kasulikule tööle tuletõrjujaiks. Lugu kirjeldab üht tüüpilist  päästjate tööpäeva täis hirmu ja kangelastegusid. Kõlab totakalt, aga töötab hästi. Pärast lugemist mõtlesin, et sellest võiks arvutimäng olla, sest kuidagi see võidujooks tulega haaras kaasa.

Gene Wolfe’i lühiromaani “Ziggurat” esmalugemisest on mul meeles jahe ja õõvastav atmosfäär. Osa loost jäi siis segaseks. Tegelikult oli see selge ja hea (õudus?)ulmepõnevik. Peategelasel, üksikul mägionni tõmbunud mehel on pooleli lahutus. Nüüd on peatne eksabikaasa talle viimast korda koos lastega külla tulemas, et lahutuseasjad ära vormistada. Ainult et väljas hakkab möllama hirmus lumetorm ja ei naine ega lapsed saa mägionnist minema. Paistab ka, et mingid püssiga hullud on onni ümbruses tegutsemas. On pinget ja verd, seiklust ja lõppude lõpuks ulmet.

Neljas jutt, mis jäi mul nüüd ülelugemisel meelde, oli Ursula Le Guini “Coming of Age in Karhide”, mis toimub Gethenil, samal planeedil, kus “Pimeduse pahem käsi”. Lugu räägib, kuidas noored kohalikud suguküpseks saavad ja nende esimestest seksuaalkogemustest. “Pimeduse pahemast käest” on teada, et Gethenil käib see värk hoopis teistmoodi, sest selle elanikud saavad sugu vahetada ja seksuaalse aktiivsuse aeg on neil kindlalt piiritletud. Kirjutada väljamõeldud rassi seksuaalelust nii, et see mõjub usutavalt ja isegi romantiliselt ei saa lihtne olla, aga Le Guin saab sellega hakkama.

18 aastat kogus Hartwell (2002. aastast Karthryn Crameri abil) oma antoloogiasse eelmise aasta ulmejuttude paremiku. Esimene oli siin tutvutatu, viimane “Years’s Best SF 18” (2013). Hartwell rõhutas esimese antoloogia saatesõnas, et rõhk on klassikalisel science fictionil. Vähem soga! Ma ei ole teisi Hartwelli valikuid lugenud, aga peaks, sest esimene osa oli küll hea. 14st loost neli meeldisid väga ja teised kõlbasid kah – pole tegelikult paha protsent.

Sisukord

Think Like a Dinosaur, James Patrick Kelly

Wonders of the Invisible World, Patricia A. McKillip

Hot Times in Magma City, Robert Silverberg

Gossamer, Stephen Baxter

A Worm in the Well, Gregory Benford

Downloading Midnight, William Browning Spencer

For White Hill, Joe Haldeman

In Saturn Time, William Barton

Coming of Age in Karhide, Ursula K. Le Guin

The Three Descents of Jeremy Baker, Roger Zelazny

Evolution, Nancy Kress

The Day the Aliens Came, Robert Sheckley

Microbe, Joan Slonczewski

The Ziggurat, Gene Wolfe

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s