Robert Silverberg “Majipoor Chronicles”

majipÜlistasin just mõõdutundetult Robert Silverbergi “Majipoori” sarja avaosa “Lord Valentine’s Castle”, aga “Majipoori kroonikad” on veel palju parem.

Neli aastat on eelmise raamatu tegevusajast mööda läinud ja Hissune, vaene, kuid hirmus nutikas poisike, kes juhatas Valentine’i läbi labürindi Pontifexi juurde, on tööle kutsutud Salvestuste Majja. Majipoori elanikel on võimalik oma elusid läbi oma silmade ja mõtete salvestada ja Salvestuste Majja hoiule anda. Seal on seadmed, kus teised saavad läbi elada ja kogeda salvestatud isikuks olemist. Hissune, kellele Valentine lubas, et ei unusta teda, tunneb ennast veidi petetuna. Noorel mehel veri vemmeldab, tahaks suuri asju korda saata, aga peab leiba teenima Valentine’i korraldatud töökohal sisuliselt raamatukogus. Suurest igavusest mõtleb ta välja plaani, kuidas saaks teiste salvestisi vaadata (see ei ole avalik raamatukogu, et igaüks saab teise elu läbi elada).

See on raamatu raamlugu. Võõrad elujupid, mis Hissune läbi vaatab, on igaüks iseseisev lühijutt.

Avaraamat oli küll mõnus, aga suhteliselt madala intensiivsusega romaan. See on sisuliselt jutukogu, mille jutud on ka eraldivõetult väga-väga head. Silverberg seletab nende abil Majipoori maailma. Näiteks saame teada, kuidas sai võimalikuks unenägudesse oma košmaaride saatmine ja mis juhtub selles maailmas mõrvariga (mõrv on üliharv kuritegu), kes ennast ise üles ei anna. Aga on ka lihtsalt ilusaid inimese ja võõra rassi esindaja suhte lugusid, mille üle jääd veel pikalt mõtlema (avalugu, lugu kunstnikust ja aborigeensest kehamuutjast).

Ainus etteheide, mis mul Silverbergile on – neid lugusid on liiga vähe. Ta võinuks vähem romaanidega mässata ja viis köidet elusalvestiste jutte valmis treida.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s